Saray'a Çok Yakışacak Bir Kültür Merkezi Geliyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan kültür ve sanat merkezinin inşaatı kısa bir süre sonra başlıyor. İnşaatın bulunacağı alandaki binanın yıkım ihalesi 25 Ocak'ta sonuçlanıyor. Ardından, güçlendirilmiş bir temel hazırlığıyla birlikte altında kapalı otoparkın da bulunacağı modern bir kültür merkezi yükselmeye başlayacak.
Planları inceleyen Saray Belediye Başkanı Nazmi ÇOBAN, sanata ve kültüre bu kadar önem veren bir ilçe için en değerli miras olacak bu eserin yapımından dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduklarını belirtti. Planları ayrıntılı biçimde inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Nazmi ÇOBAN, "İlçemize ve ilçemiz insanına yakışan bir projeyle karşı karşıyayız. Proje tamamlandığında Saray'ın bütün sosyal yaşantısını tümüyle değiştirecek bir durum oluşacak. Çok güzel düşünülmüş, tasarlanmış bir plan... Bizim planımız da bu eser sona erdikten sonra kültür ve sanat merkezimizi en etkin biçimde kullanarak halkımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın kullanımına sunmak olacak. Burada en iyi sanat derslerini vereceğiz. En nitelikli tiyatroları sahneleyeceğiz. En başarılı filmleri izleyeceğiz. Büyükşehir Belediyemize ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir ALBAYRAK'a şahsım ve Saray halkı adına çok teşekkür ediyorum. Kadir Başkan bize verdiği sözü yerine getiriyor. Şimdi bir söz de ben veriyorum, proje sona erdiğinde en işlevsel, en etkin kültür merkezi Saray'da inşa edilen olacak. O günleri de birlikte yaşamak, o mutluluğu da hep birlikte tatmak umuduyla. Yeniden teşekkürler." şeklinde konuştu.
NE KADAR SÜRECEK?
25 Ocak'ta gerçekleşecek yıkım ihalesinin ardından bölgedeki yapı yıkılacak ve zemin inşaata uygun hale getirilecek. Altında kapalı otopark olan yapıda 110 direkle güçlendirilmiş temel olacağından temelin atılması normal inşaat süreçlerinden uzun sürecek. 720 günde tamamlanması taahhüt edilen kültür ve sanat merkezi, yüklenici firma tarafından daha kısa sürede tamamlanarak teslim edilmek isteniyor.

İÇİNDE NE OLACAK?
Kültür ve sanat merkezinin altında yer alan kapalı otoparkın üstündeki alanda standartlara her şeyiyle uygun beş yüz kişilik bir tiyatro salonu bulunuyor. Aynı katta konferanslar, paneller, nikahlar ve düğünler için kullanılabilecek iki adet çok amaçlı salon bulunuyor. Küçük salon, bitişik oturma düzenine sahip, 690 metrekarelik büyük salon ise düğün ve kongre gibi kalabalık etkinliklerde kullanılabilecek açık alan düzeninde planlanmış vaziyette projede yer alıyor. Aynı katta tiyatro ve çok amaçlı salonların kulis, banyo, tuvalet vb. özel odaları da yer alıyor.

Zeminle birlikte içerisinde etrafı kapalı bir avlu barındıran merkezin bu kısmında kafeterya, büfe, yemekhane gibi kısımlarının yer alacağı kısımlar projelendirilmiş halde, avlu bu kısımların ortak kullanım alanı şeklinde kullanılacak.

Kültür derslerinin verileceği bölümlerde dans odasından resim atölyesine, müzik kursları için ayrılmış bölümlerden çocuk gelişimine kadar farklı eğitim birimleri bulunuyor. Tüm bu bölümler son model ses yalıtım sistemleriyle duvarlara sahip olacak ve birbirini gürültü açısından engellemesinin önüne geçilecek.

Sinemalar ise merkezin en üst kısmında yer alıyor. 101 ve 85 koltuklu iki adet sinema salonu bulunan kültür merkezimizde, 18'er kişilik iki adet 6D sinema salonu olacak. 6D sinema, 3 boyutlu gözlüklerle izlenen bir ekranın önünde, sanal gerçekliği yaşatmak için ekrandaki filmlerle senkronize hareketli bir oturma platformu ve tüm bunlara ek olarak rüzgar, kar, yağmur, sis, duman gibi efektler eşliğinde oluşturulan yeni nesil bir sinema sistemi.
Hiç yorum yok