İnternet Güvenliği Nedir - Nasıl Sağlanır?

İnternet güvenliği; bilgilerinizi ve şifrelerinizi, hatta bilgisayar donanımlarınızı başkalarının kullanmasını engellemektir. Bunun için detayları basit bir şekilde sizler için derleyerek bir araya getirdik.
Bugün geldiğimiz teknoloji çağında her şeyi internet üzerinden halledebilmekteyiz. Bu sebeple internetimizin iki açıdan güvenli olması gerekmektedir; birincisi çocuklarımızın yanlış sitelere girişi, ikincisi ise bilgilerimize üçüncü şahısların ulaşmasını engellemektir. Üçüncü şahıslar kredi kartı bilgilerinize, kişisel sosyal medya hesaplarınıza eriştiği zaman sizlere hem maddi, hem de manevi zararlar verebilir. Buna benzer konuların önüne geçmek için internet güvenliği oldukça önemlidir.

ŞİFRE GÜVENLİĞİ
Şifreleriniz internet ortamında sizlerin güvenliğini sağlayan en önemli faktördür. Bu nedenle şifre seçimini çok iyi yapmanız gerekmektedir. Örneğin, banka şifrelerinizi birbirini tekrar etmeyen rakamlarla yapmalısınız. Sosyal medya hesaplarında ise büyük / küçük harfler, rakam ve özel karakterler bulundurarak şifre güvenliğini en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Tabii şifrelerinizi üçüncü şahıslarla ya da güvenmediğiniz bilgisayar ortamında kullanmamanızda önemlidir.

TARAYICI VİRÜSLERİ
İnternet güvenliğinde en önemli zafiyetlerinden birisi de tarayıcı virüsleridir. Bu virüsler, kişisel bilgilerinizi ve şifrenizi üçüncü şahıslara aktararak sizin üzerinizden kötü amaçlar için kullanılabilmektedir.

ZARARLI BOTNET YAZILIMLARI
İnternet üzerinden bilgisayarınıza bulaşan virüsler bilgisayarınızı zombi bilgisayara çevirerek üçüncü şahıslar tarafından illegal saldırılarda kullanılabilir. Bu da size yasal olarak çok büyük zorluklar çıkarabilmektedir.

NASIL ÖNLEM ALINIR?
Yukarıda saydığımız internet güvenliği zafiyetlerini önlemek için LİSANSLI antivirüs programları kullanılmalı, hem de güvenmediğiniz bilgisayarlarda kişisel bilgilerinize erişilebilecek uygulamalar kullanmayınız. Bunlara ek olarak güvenmediğiniz herhangi bir yazılımı veya dosyayı kişisel bilgisayarınıza indirip yüklemeyin. İnternet alışverişi yaptığınız web sitelerinin güvenlik sertifikası olduğundan emin olun. Bunları uygulayarak internet güvenliğinizi her zamankinden daha güvenli bir hale getirmiş olursunuz.


Hiç yorum yok