Ses Haber Uyarıyor !!

Son günlerde Tekirdağ ve ilçelerinde artış gösteren hırsızlık olayları Saray'a da sıçradı.

Geçtiğimiz günlerde Çerkezköy'de park halindeki Tırlardan akü ve mazot hırsızlığı haberlerini duymuştuk. Yine yakın zamanda Çerkezköy ve Kapaklı'da 10'a yakın araçtan akü çalan hırsızların yakalandığı haberlerini çoğumuz duyduk. Saray'da da geçtiğimiz haftalarda evin bahçesindeki bir kamyonetin aküsü çalınmıştı. Gazetemize gelen ihbarda da Ayaspaşa Mahallesi'nde bir eve giren hırsızın değerli eşyaları çaldığı bilgisine ulaşıldı. Yine geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın diz üstü bilgisayarının çalındığı bilgisine ulaşıldı.

Saray Ses Haber ekibi olarak, vatandaşların artan hırsızlık olaylarına karşı almaları gereken tedbirleri anlatan bir haber hazırladık. Yapılan araştırmalara göre hırsızlıkların yüzde 30’u hiç zor kullanmadan açık unutulmuş kapı veya pencereler sayesinde gerçekleşiyor. Beş dakikalık bir mesafeye de gidiyor olsanız mutlaka kapı ve pencerelerinizi kapayın.

* Kilitleriniz süs değildir, onları sonuna kadar kullanın. Kilitli bir kapı dahi açılabiliyorken kilitlenmemiş bir kapının açılması çok daha kısa sürer, kısa süreliğine bile evden ayrılsanız muhakkak kapınızı kilitleyip o şekilde evden ayrılmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

* Çelik kapı yaptırırken kilitlerin sağlamlığının yanı sıra kapının ağır olması ve içinin dolu olması gerektiğini? Piyasadaki dışı saç içi boş çelik kapıların güvenilmeyeceğini bilmeniz gerekir.

* Kapınızı ve çerçevesini mümkün olduğunca sağlam yapın. Sert bir malzemeden üretilmeli, kapı ve çerçeve arasında hiçbir boşluk olmamalıdır. Bu boşluk bir levye yardımıyla kapının kanırtılarak açılması için kullanılabilir.

* Kilitleriniz mümkün olduğunca yeni teknoloji ve sağlam olsun. Klasik kilit dilleri oldukça zayıf bir koruma sağlar. Bu yüzden kalın fişekli ve benzeri yeni tip kilitler tercih edilmelidir. Çift kilit kullanmanız idealdir.

* Daire kapınızın önüne gelen kişiler ile güvenli bir mesafeden konuşmanızı sağlayacak sürgünüz, zinciriniz veya emniyet kilidiniz olmalıdır.

* Evden ayrılırken kesinlikle anahtarınızı evinizin yakınlarında (paspas altı, saksı altı, elektrik-doğalgaz-su kutuları v.b.) saklamayın.

* Ev ve iş yerimizde mevcut bulunan kapılarımız da yapılacak ilave önlemlerle kapılarımızı hırsızlığa karşı çok daha güvenli hale getirebiliriz.

* Oto hırsızlarına karşı ise; arabaya alarm takılması, sokağın aydınlık olması, arabayı sokağın başına - girişine park etmek, direksiyon kilidi, mümkünse mahallede güvenlik bulunan yerlere park etmek, motor kilidi kullanmak vs..Hiç yorum yok