İşte yeni askerlik sistemi taslağı

Askerlik sistemi sil baştan değişiyor. Henüz taslak halindeki yeni sisteme göre, 12 ay olan askerlik süresi 9'a iniyor. Bedelli askerlik sürekli hale geliyor. Askerlik çağına gelenlerin kaç ay askerlik yapacağı ise eğitim durumuna bağlı olacak.


Süre kısalıyor, bedelli sürekli oluyor

Süre kısalıyor, bedelli sürekli hale geliyor, yaş sınırı kalkıyor. Edinilen bilgiye göre, yeni askerlik sistemi çalışmasında sona gelindi. Peki, neler değişecek? Türkiye'de her yıl 700 bin kişi askerlik çağına giriyor. Yıllık asker ihtiyacı ise 400 bin. Her yıl 300 bin kişilik ihtiyaç fazlası doğuyor. Böylece bedelli bekleyen kişi sayısı milyonlara ulaşıyor. Yeni sistemde bu soruna son veriliyor. Çünkü bedelli uygulaması sürekli hale getiriliyor.

1 ay temel eğitim sonrası bedelli mümkün

Askerlik çağına gelen herkes, 1 aylık temel eğitimin ardından istemesi halinde bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bunun için bir yaş sınırı da olmayacak. Yani 20 yaşına giren herkes bedelliden faydalanabilecek. Bedelli askerliğin ücretinin ise asgari ücretteki artışa bağlanması formülü üzerinde duruluyor.

Tahsil durumuna göre süre değişecek

Bedelli yapmak istemeyenler için askerlik süresini eğitim durumu belirleyecek. Buna göre, üniversite mezunu ise 3 ay, lise mezunu 6 ay, lise altı eğitim durumunda ise 9 ay askerlik yapılacak. Ancak bu sürelerin 2, 4 ve 9 ay olarak da uygulanabileceği ifade ediliyor.

Sözleşmeli subaylık seçeneği de olacak

Yeni sistemle birlikte üniversite mezunlarının asteğmen olarak görev yapması da ortadan kalkacak. Sistem, profesyonel orduya geçişin de önemli bir ayağını oluşturacak. 9 ay askerlik yapan kişilerin askerde kalma isteği halinde, komutanlarının vereceği karar belirleyici olacak. Eğer kalmasına onay verilirse 3 yıllık sözleşmeli subay olacak. 3 yılın sonunda yeniden değerlendirmeye tabi tutulacak. Eğer bu sürede başarılı olduğu ve ilerleyen süreçte de orduya katkısı olacağı ifade edilirse subay olarak kadroya alınacak.

Çalışma sürüyor, Erdoğan’a sunulacak

Çalışma tamamlanınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Ancak seçim öncesi Meclis'e gelmesi beklenmiyor.

Hiç yorum yok